MISCA VNapoli, September 4-7 2019

  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama
  • panorama

Committees

Sponsors

Contact us


Program

September 4th (Wednesday)

9.00-10.30 Registration
10.30-11.00 Welcome
Luigi Vitagliano (IBB-CNR) and Michele Saviano (IC-CNR) Organizing committee
Opening Cerimony
Pilar Gómez Sal, GE3C President
G. Diego Gatta, AIC President
Fernando Lahoz, GE3C Past President
Piergiulio Cappelletti, President of the “Società Italiana di Mineralogia e Petrologia”
Luigi Paduano, Representative of the Chemistry Department of Univ. “Federico II”, Napoli
Lelio Mazzarella, Emeritus Professor University “Federico II”, Napoli “A memory of Attilio Immirzi, a founder of the AIC”
11.00-12.00 Plenary Lecture (Chair Diego Gatta)
Giacomo Chiari, Getty Conservation Institute, Los Angeles
"Crystallography in Art and Cultural Heritage"
12.00-13.00 Misca Medal – Prize and Presentation (Chair Pilar Gómez Sal)
Angeles Monge, Madrid Institute of Materials Science, CSIC, Madrid
"About crystals and their properties"
13.00-14.30 Lunch + Poster Session 1 (MS1-MS4 - Part 1)

MS-1: Crystallography out of Academia
Chairs: Alessia Bacchi (Università di Parma) - Aurelio Cabeza Díaz (Universidad de Malaga)
14.30-15.00 KN1 - Miguel Ángel García Aranda, Universidad de Malaga
"Diffraction for industries, businesses and health"

15.00-15.30 KN2 - Irene Bassanetti, Chiesi Farmaceutici SpA
"Crystallography of solid forms suitable for inhalation in drug discovery"

Oral Presentation
15.30-15.50 O1 - Samuele Ciattini
"Determining the concentration of diamond powder deposited on a textile yarn: a multitechnique approach"
15.50-16.20 Coffee Break

AIC/GE3C Prizes (Chairs Diego Gatta and Pilar Gómez Sal)
16.20-16.50 Mammi Award - Angela Altomare, IC-CNR
"Development and application of crystallographic methodologies for powder diffraction"
16.50-17.10 Nardelli Award - Federica Bertolotti, Università dell’Insubria
"Total scattering Methods in reciprocal space:developing crystallographic tools for nanostructured and disordered materials"
17.10-17.30 Xavier Solans Award - Paul B. Klar, Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences
"Ordering patterns in mullite"
17.30-17.45 Best Ph.D Thesis Award - Davide Comboni, Università degli Studi di Milano
High-Pressure Behavior Of Microporous Materials: Crystal-Fluid Interactions And Deformation Mechanisms At The Atomic Scale
17.45-18.00 Best Ph.D Thesis Award - Luca Mazzei, University di Bologna
"Structural insights on the reactivity and inhibition of urease, a nickel-enzyme involved in human pathogenesis and environmental issues"
18.00-18.15 Best Ph.D Thesis Award - Stefano Racioppi, Chalmers University of Technology, University of Milan, University of Bern
"Electronic properties and chemical bonding in tetrazolate based coordination polymers"
18.15-18.30 Fellowship for Abroad research - Benny Danilo Belviso, IC-CNR
"NSD protein family: a new promising target for epigenetic therapy of tumor diseases"
18.30-18.40 Best Graduate thesis Award - Ida Freda, Università di Roma “La Sapienza”, Istituto Pasteur - Fondazione Cenci Bolognetti
"Investigating the substrate-induced structural transition in the P450 OleP: evidence for a preferential substrate"
18.40-19.40 Poster Session 1 (MS1-MS4 - Part 2)
20.30 Welcome Party
Centro Congressi, Via Partenope
 

September 5th (Thursday)

9.00-10.00 Plenary Lecture (Chair Fernando Lahoz)
Enrique Espinosa, Université de Lorraine, Nancy
"Unraveling intensity, nature and preferential geometries of intermolecular interactions in molecular assembling"
10.00-10.30 Coffee Break
10.30-10.45 Commercial Presentation, Bruker by Vernon Smith
10.45-11.00 Commercial Presentation, Rigaku by Mark Benson
MS2 - In situ and in operando studies of systems structural evolution
Chairs: Rossella Arletti (Università degli Studi di Torino) - Javier Gonzales-Plata (Universidad de La Laguna)
11.00 - 11.30 KN1 - Elisa Borfecchia, Università di Torino
"X-ray absorption spectroscopy to track structural and chemical dynamics of metal ions in nanoporous frameworks"

11.30 - 12.00 KN2 - Laura Canadiñas-Delgado, Centro Universitario de la Defensa de Zaragoza
"Neutron diffraction studies to explore low temperature structural phases of a metal-organic framework"

Oral Presentations
12.00-12.20 O1 - Giorgia Confalonieri
"The Role of Pressure and of CHA Framework in the Differential Absorption of Ethanol and Water from the Azeotrope Solution"
12.20-12.40 O2 - Davide Comboni
"Ettringite at high pressure: structure evolution and elastic behaviour"
12.40-13.00 O3 - Elisa Rodeghero
"Temperature-induced phase transitions in natural metavariscite"
13.00-14.30 Lunch + Poster Session 1 (MS1-MS4 – Part 3)
 MS-3: Coordination compounds to coordination materials
Chairs: Victor Antonio de la Peña O'Shea (Madrid Institute for Advanced Studies) - Simona Galli (Università dell’Insubria)
14.30-15.00 KN1 - Ana Platero, Autonoma University of Madrid
"Chasing local structures in nanoporous materials using advanced synchrotron X-ray scattering tools"

15.00-15.30 KN2 - Volodymyr Bon, Technical University of Dresden
"Development of in situ diffraction techniques for characterization of nanoporous materials during adsorption of gases and vapours"

15.30-15.45 O1 - Celia Castillo-Blas
“Metal-cation arrangement control in secondary building units of metal-organic frameworks and their translation to oxides”
15.45-16.00 O2 - Rebecca Vismara
“Mixing bis(pyrazolate) ligands in Zn(II) MOFs for CO2 adsorption, affinity and selectivity optimization: a structural and textural study”
16.00-16.15 O3 - Inés Ruiz Salcedo
“Proton Conductivity in Sulfate-Containing Lanthanide Nitrilotris-methylphosphonates”
16.15-16.30 O4 - Marco Milanesio
“Synthesis and structural characterization of a Ce-containing AZO-MOF, showing a complex polymorph landascape”
MS-4: Crystal growth: from fundamentals to applications in nature and technology
Chairs: Simona Fermani (Università di Bologna) - Jaime Gómez Morales (CSIC/ University of Granada)
14.30-15.00 KN1 - Rocco Caliandro, CNR Bari
"Protein crystallization in hydrogel composite membranes and deep eutectic solvents"

15.00-15.30 KN2 - Ylenia Jabalera, Universidad de Granada
"Learning from magnetotactic bacteria to produce smart magnetic nanocarriers"

Oral Presentations
15.30-15.45 O1 Daniele Moscheni
“Structure and Morphology of CdSe and CdSe@CdS Colloidal Quantum Dots from Advanced X-ray Scattering Techniques”
15.45-16.00 O2 Jose A. Gavira
“Use and overuse of reinforced Cross-Linked Enzyme Crystals”
16.00-16.15 O3 Stefano Canossa
“Ultra-stable MOFs across the microscale: novel approach for the size control of Al-frameworks”
16.15-16.30 O4 Jaime Gómez-Morales
“Induced nucleation of nanocrystalline apatite on graphene nanoflakes by sitting drop vapor diffusion”
16.30-17.00 Coffee Break
17:00-18:30 Poster Session 2 (MS5-MS8 – Part 1)
18:30-19:15 Herculaneum Ruins: between Science and Tourism Chair: Rita Berisio
18:30-18:55 Vito Mocella, (IMM-CNR Napoli)
"The quest of lost ancient literature. Synchrotron based techniques reveal the secrets of Herculaneum
papyri: letters and ink composition."

18:55-19:15 Lomè Galliano (Professional Tour Guide Campania Region)
Presentation of the Herculaneum Ruins


September 6th (Friday)

8.50-10.00 Plenary Lecture (Chairs Giuseppe Zanotti and Anna Marabotti)
Martin Weik, Institut de Biologie Structurale, Grenoble,
"Watching proteins at work by time-resolved crystallography"
(The lecture will be preceded by a short talk in memory of Guido Capitani made by G. Zanotti)
10.00-10.30 Coffee Break
10.30-10.45 Commercial Presentation, Malvern Panalytical by Eugenio Casini
10.45-11.00 Commercial Presentation, ThermoFisher by Fabio Fantini
MS-5: Bio-crystallography: from Structure to Function
Chairs: Adele Di Matteo (IBPM-CNR) - Lourdes Infantes (Instituto de Química Física “Rocasolano”, CSIC, Madrid)
11.00-11-30 KN1 - Claudia Binda, Dipartimento di Biologia e Biotecnologie, Università di Pavia
"Structural studies on flavoenzymes at the cross-road of drug design and cell biology"

11.30-12.00 KN2 - Marian Oliva, CSIC-Centro de Investigaciones Biológicas
"Structural model for differential cap maturation at growing microtubule ends"

Oral Presentations
12.00-12.15 O1 - Giusy Tassone
“Structural characterization of a synthetic mimic of the Photoactive Yellow Protein”
12.15-12.30 O2 - Simona Fermani
“The last gap in the structural proteome of the photosynthetic CO2 assimilation has been filled”
12.30-12.45 O3 - Mario Milani
“Structural and functional characterization of TgpA, a critical protein for the viability of Pseudomonas aeruginosa”
12.45-13.00 O4 - Marta Ferraroni
“Dioxygen, an unexpected Carbonic anhydrase ligand”

MS-6: Mineral structures and mineral characterization
Chairs: Fernando Camara (Università degli Studi di Milano) - Laura Leon-Reina ( Universidad de Malaga)
11.00-11.30 KN1 - Cristian Biagioni, Università di Pisa
"Advances in mineral crystal-chemistry and the role played by rare minerals"


Oral Presentations
11.30-11.45 O1 - Carlotta Giacobbe“When diffraction meets tomography: the ferrierite case for the improvement of mineral fibers crystallographic characterization”
11.45-12.00 O2 - Matteo Ardit“Vanadium-induced color in calcium aluminates: grossite (CaAl4O7) and hibonite (CaAl12O19)”
12.00-12.15 O3 - Gioacchino Tempesta“Crystal-chemical characterization of red beryl by standarless Laser Induced Breakdown Spectroscopy and Single Crystal X-Ray Diffraction: an example of validation of an innovative method for the chemical analyses of minerals”
12.15-12.30 O4 - Michelangelo Polisi“Amino acids confinement and condensation in mordenite channels”
12.30-12.45 O5 - Donato Belmonte“Thermodynamics, elasticity and phase stability of grossite (CaAl4O7) at high pressure and temperature”
12.45-13.00 O6 - Eugenio Casini“Crystal structure and thermodynamic behavior of Bi6Te2O15: the likely structure of the rare mineral pingguite”
13.00-14.00 Lunch + Poster Session 2 (MS5-MS8 - Part 2)
MS-7: Crystal forms in Pharma
Chairs: Duane Choquesillo-Lazarte (LEC, IACT - CSIC) Granada - Paola Paoli (Università di Firenze)
14.00-14.30 KN1 - Jordi Benet-Buchholz ICIQ & The Barcelona Institute of Science and Technology
"Pharmaceutical Co-Crystals: New developments using the 'in situ' crystallization with a CO2-laser"

14.30-15.00 KN2 - Leonardo Lo Presti, Università di Milano
"A crystallographic route to understand drug solubility: the case of 4-aminoquinoline antimalarials"

Oral Presentations
15.00-15.15 O1 - Andrea Ienco
“Computational Investigation on Metoprolol Anisotropic Lattice Expansion”
15.15-15.30 O2 - Oleksii Shemchuk
“Ionic cocrystals of the molecules of pharmaceutical interest”
15.30-15.45 O3 - Lourdes Infantes
“Search for multicomponent structures of Nevirapine to improve its physicochemical properties”
15.45-16.00 O4 - Claudia Carraro
“Designing new Cocrystals based on Essential Oil for agricultural applications”
 MS-8 : Contemporary challenges in Structural Biology
Armando Albert (Instituto de Química Física “Rocasolano”, CSIC, Madrid) - Martino Bolognesi (Università degli Studi di Milano)
14.00-14.30 KN1 - Juan A. Hermoso, Dep. of Crystallography and Structural Biology, CSIC, Madrid
"The structure of full-length human phenylalanine hydroxylase in complex with tetrahydrobiopterin"

14.30-15.00 KN2 - Beatrice Vallone, Dipartimento di Scienze Biochimiche, Sapienza Università di Roma
"Key interactions for iron uptake are exploited by infectious agents as revealed by the cryo-EM structure of the Ferritin-CD71 complex"

Oral Presentations
15.00-15.18 O1 - Dritan Siliqi
“Shwachman-Diamond Syndrome: SBDS and EFL1 conformational characterization through Small Angle X-ray Scattering and Molecular Dynamics Simulations”
15.18-15.36 O2 - Marco Mazzorana
“Synergies within Life Science at Diamond: towards the future of structural biology”
15.36-15.54 O3 - Daniela Caruso
“Structural characterization of the aggregates formed by the members of the GADD45 family”
15.54-16.00 Digital Posters
16.00-16.30 Coffee Break
16.30-18.00 General Assemlies (in parallel)
18.00-19.00 Meetings of the subroups
19.00-19.30 Closing Ceremony
20.30 Social Dinner - Ristorante La scialuppa - Borgo Marinari, Piazzetta Marinari 6, Napoli >>>

September 7th (Saturday)

9.00-13.30 External tour - Herculaneum Ruins linkabile http://ercolano.beniculturali.it/


Read more about the Topics


© 2018-2019 Associazione Italiana Cristallografia
email: congresso@cristallografia.org